Radyumu Kim Keşfetti?

Marie Curie, hayatını radyoaktif çalışmalara adamış bir fizikçiydi. Radyumu buldu ve radyoaktiviteyi ölçen aleti icat etti. Kocası Pierreʼle radyum elementini keşfettiler.

Marie Curie, 1867 yılında Varşova’da doğdu ve büyüdü. O zamanlar ismi Marya Sklodowska’ydı. O dönemlerde Polonya’da kadınlar üniversiteye gidemiyorlardı, bu nedenle okumak için Paris’e geldi ve ismini Marie olarak değiştirdi.

Marie Curie, Paris’te öğrenciyken çok yoksulluk çekiyor ve bazen sınıfta açlıktan bayılıyordu. Yine de sınıftaki en başarılı öğrenciydi.

1894 yılında, onun çok büyük bir bilim adamı olduğunu fark eden ve asistanı olarak çalıştığı kimyager Pierre’le evlendi.

Marie Curie, hayatını radyoaktif çalışmalara adadı.

Curie, uranyumdan elde edilen radyum cevherini keşfetti ve bu cevher, uranyumun kendisinden bin kat daha radyoaktifti.

Radyum

Radyum madeninin neden bu kadar radyoaktif olduğunu anlaması gerekiyordu. Curie, birkaç ton radyum cevherinden çok küçük ve bilinmeyen radyoaktif madde ayıkladı. Birkaç yıl sonra radyum adını verdikleri aşırı radyoaktif bir maddeden, bir tutam elde ettiler. Ayrıca ikinci radyoaktif element olan polonyumu da keşfettiler. 1903 yılında çift, Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Radyoaktivitenin zararları o zamanlar henüz tam bilinemediği için Marie, 1934 yılında radyasyonun neden olduğu bir kanser türü olan lösemiden öldü. Öldüğünde 66 yaşındaydı.

Marie ve Pierre Curie, Paris’teki laboratuvarlarında çalışırlarken. Pierre, 1906 yılında bir kazada öldü. Marie onun çalışmalarını devam ettirdi. 1911 yılında bu sefer kimya dalında yine Nobel Ödülü’ne layık görülmüştür.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir