Pasifik Okyanusu’nu kim keşfetti?

James Cook, 1728 yılında Yorkshire’da (İngiltere) doğdu. 1779 yılında 50 yaşında öldü.

James Cook, ilk yolculuğunda gemisiyle dünyayı dolaştı. Cook, küçük gemileriyle, diğer tüm keşifçilere göre bilinmeyen daha geniş denizlerde yolculuk etti.

James Cook, Pasifik Okyanusu’nu ve adalarını keşfeden, buranın haritasını çıkaran bir denizciydi. Avustralya ve Yeni Zelanda’nın, Britanya İmparatorluğu’na ait olmasını talep etti.

James Cook, yelkenlilerde çalışmaya başladığında 18 yaşındaydı. Yaklaşık on yıl sonra, Ingiltere ve Fransa bir savaşın eşiliğine geldiğinde, Kraliyet Donanması’na katılmıştır. Bir keşif gemisi onun sorumluluğuna verilmiştir.

1768 yılında Endeavour (Gayret) adlı geminin komutasına getirilmiştir. Asli görevi, bazı astronomları, Pasifik’teki Tahiti Adası’na götürmekti, fakat insanların var olduğuna inandıkları Büyük Güney Kıtası’nı aramak için özel emirler de almıştı.

Dünya’nın etrafında 1768 yılından 1771 yılına kadar süren yolculukta Cook, Yeni Zelanda ve Avustralya’nın doğu kıyılarını keşfetti ve haritasını çıkardı. Bir sonraki sene, Pasifik Okyanusu’nu ziyaret edip birçok adanın haritasını çıkarmadan önce, Antarktik Daire’nin güneyine yelken açtı.

Pasifik’ten Kanada’nın kuzeyine giden muhtemel deniz rotasını bulmak için çıkacağı yolculuktan önce albaylığına terfi etti. Cook, Hawaii Sandwich Adaları’na giden ilk Avrupalıydı. Alaska ve Sibirya’nın arasındaki Bering Boğazı’ndan geçerek Arktik Okyanus’a gitti. Fakat yiyecek ve su almak için Hawaii’ye geri dönmek zorunda kaldı. Burada kıyıdaki bir kavgada yerliler tarafından öldürülmüştür.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir