Copernicus,

Gezegenlerin Dönüşünü Kim keşfetti?

Nicolas Copernicus, Gezegenlerin dönüşü, Güneş’in, güneş sisteminin merkezinde yer aldığı ve tüm gezegenlerin onun yörüngesinde döndüğünü keşfeden ilk kişiydi.

Bu güneş sistemi haritasını Copernicus 1530 yılında hazırladı. Copernicus bu haritada Dünya’nın Güneş’in yörüngesinde döndüğünü, yılın değişik zamanlarında Güneş’e göre pozisyonunun iklimi nasıl etkilediğini ve mevsimleri nasıl meydana getirdiğini gösteriyordu. Copernicus ayrıca, Satürn, Jüpiter ve Mars’ın yörüngelerini de incelemiştir.

1473 yılında Polonya’da doğdu. 1543 yılında, 70 yaşında öldü.

Nicolas Copernicus, astronomi öğrenimi görmeye başladığında, herkes Dünya’nın, Evrenin merkezinde yer aldığına hareket etmediğine inanıyordu. Fakat Copernicus, bu inancın astronomik gözlemlerle uyuşmadığını fark etti. Copernicus, gezegenlerin dönüşü, Dünya’nın ve diğer gezegenlerin Güneş’in etrafında hareket ettiğinin farkına vardı. Ayrıca, Dünya’nın Güneş çevresindeki yolcuğunun bir yıl sürdüğünü, kendi etrafındaysa 24 saatte bir döndüğünü keşfetti. (Copernicus, gezegenlerin, Güneş’in etrafında mükemmel daireler çizerek döndüklerine inanıyordu. Fakat 50 yıl sonra, Jo John Kepler bunun doğru olmadığını kanıtladı.)

Copernicus, Güneş merkezli teorisini, De Revolutionibus adlı kitabında anlattı. 1543 yılında Copernicus ölmeden birkaç hafta önce basılmıştır. Düşünceleri, birçok tartışmalara yol açtı. Bu düşünceler, Antik Yunan’dan beri inanılan güneş sistemi görüşlerine karşı çıkıyordu. Ayrıca bu düşünceler, Kilisenin, Tanrı’nın Dünya’yı, Evren’in merkezinde yarattığına dair görüşlerine de aykırıydı.

Copernicus’un kitabı şeytanî düşüncelerle dolu olduğu gerekçesiyle 1616 yılında, Romalı Katoliklerin okumasının yasak olduğu kitaplar listesi Index’e kondu. Copernicus’un teorisi, 1633’teki çok önemli bir davanın konusuydu ve ünlü astronom Galileo, baskı altında; Dünya’nın hiç hareket etmediğine dair görüş bildirmişti.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir