Ayılar neden kış uykusuna yatar?

ayılar daha az yiyecekle bahara kadar hayatta kalabilmek için kış uykusuna yatarlar. Kış uykusu sırasında , ayılar metabolizma hızlarını büyük ölçüde azaltırlar ve tüm metabolik süreçlerini yavaşlatırlar, böylece metabolizma ve hareket için enerji tüketmezler. Bununla birlikte, metabolizmaları  sincapların veya diğer kemirgenlerin aksine kış uykusu sırasında olduğu gibi tam olarak yavaşlamamaktadır, bu yüzden ayıların kış uykusu aslında tam bir uyku değildir.

Yaz döneminde birikmiş yağ rezervlerini tüketirler ve yazın bahardan çok daha az uyurlar. Kış aylarında vücut ağırlığının% 30’unu kaybederler. Bazal metabolizma düzeyi büyük ölçüde azalır, protein metabolizması azalır, nabız ve solunum gibi tüm süreçler yavaşlar. Ayılar, doğal olarak, kış uykusunda yemek yemezler, idrara çıkmazlar ve sadece ilkbaharda, baharla birlikte terk etmeye başladıklarında, yavaş yavaş bu süreçleri adım adım başlatırlar.

Kış Uykusundaki Ayılar

Ayılar kış mevsiminde kış uykusunu yaşıyorlar, çünkü kış aylarında ihtiyaç duydukları bitkisel yiyecekler yok. Yazları enerji ihtiyaçlarının bir çok kısmını bitkilerden sağlarlar. Sanılanın aksine az miktarda  küçük memeliler kuşları ve yumurtalarını ve böcekleri yiyerek beslenirler. Diğer alt türlerin aksine, Kamçatka boz ayılarının ana besin maddesi, salmonid ailesinin balıklarıdır.

Ayılar 5-6 ay uyuyor ve ilk çim olduğunda ilkbaharda aniden uyanmaya başlıyorlar. İlk yetişkin erkekler, daha sonra bekar kadın ve genç bireyler ve son – emzirilen yavrular (Nisan-Mayıs civarında).uyanmaktadır. Kamçatka’da, bazı büyük erkekler kış uykusuna yatamazlar, çünkü balıklar kış mevsiminde de tüm yıl boyunca ortaya çıkar, bu yüzden uyumayı başaramazlar, ancak beslenmeye devam ederler.

Kaynak : www.kisaozet.net

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir