Ağustos Böceği ve Cırcır Böceği

Ağustos ve cırcır böcekleri dinozorlardan önce ortaya çıkmış böceklerdir. Çoğu bitkilerle beslenir; ancak bazıları, kendilerinden küçük canlıları da yer. Hemen hepsinin çok uzun arka ayakları vardır ve çok uzak mesafelere sıçrayarak ulaşabilirler.

Ağustos böceği diye adlandırdığımız hayvanların kısa ve kalın antenleri vardır. Bu nedenle genellikle kısa kornalı ağustos böcekleri olarak bilinirler. Çoğu gün boyunca aktiftir. Cırcır böceklerinin kendi vücutlarından çok daha uzun ve tüylü antenleri vardır. Cırcır böcekleri geceleri aktiftir.

Hem ağustos böcekleri hem de cırcır böcekleri şarkı söyler. Ağustos böcekleri bunu arka bacaklarındaki sıralı küçük kancaları, ön kanatlarındaki damarlara sürterek başarır. Cırcır böcekleri kanatlarını birbirine sürter. Sadece erkekler şarkı söyler. Böylece hem dişilerin ilgisini çeker hem de çevredeki başka erkeklere karşı koruma sağlarlar. Ağustos böcekleri ve cırcır böceklerini duymak çok kolay olduğu halde, o kadar güzel gizlenirler ki onları görmek oldukça zordur.

Bazı büyük ağustos böceği türlerine çekirge adı verilmektedir.. Çoğu zaman zararsız olan çekirgeler, bazen büyük sürürler hâlinde bir yere geldiklerinde beslendikleri alanı talan edebilirler. Orta Doğu ve Afrika’da tarımın başlangıcından beri çekirgeler en çok korkulan zararlı böceklerin başında gelmektedir.

Yaklaşık 13.000 değişik ağustos böceği ve cırcır böceği türü vardır.

Uçan bir çöl çekirgesi.

Bir çekirge sürüsünde 50 milyar böcek olabilir. Bir günde Londra ya da New York’ta yaşayanların yediği yiyecekten fazlasını tüketirler.

Ağustos böceği ile ilgili bir masal da var biliyorsunuz. İsterseniz bunu çizgi film olarak buradan izleyebilirsiniz.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir